top of page

10 důvodů, proč jsem si vybral Panasonic Lumix GH5


Výběr kamery není nikdy snadný. Existuje příliš mnoho modelů a příliš mnoho názorů, který je ten pravý. Každý by si měl vybrat sám, co komu vyhovuje. Já zde uvedu pouze svůj skromný názor, jaká technika k natáčení vyhovuje mně. Po několika letech s bezzrcadlovkou Panasonic GH4 jsem se totiž v březnu 2017 rozhodl pro upgrade a koupil nástupce "GH4ky" nový Panasonic Lumix GH5 a opravdu se těším, co vše s touto kamerou do budoucna budu tvořit.

Přináším vám 10 důvodů, proč jsem tento fotoaparát (kameru) u Megapixelu pořídil. Jakékoliv zmínění značek či firem není reklama a rozhodně nic není placeno.

1. Snadné používání

Pokud jste někdy používali stroje Sony, Nikon nebo Olympus, budete vědět, že Menu není zrovna jejich silná stránka. To design Menu a zcela nové uspořádání v Lumixu GH5 je naprosto opačný případ. V Menu je neuvěřitelně snadné se vyznat a je velice rychlé, když potřebuji změnit důležité nastavení. Vše pak dotváří úžasná ergonomie kamery, která se výborně drží v ruce. Na kameře pak najdete: 3 ovládací kolečka, otočný dotykový displej a asi 20 volitelně funkčních tlačítek, které si libovolně můžete nastavit podle svého. Opravdu je to ohromně praktické a doporučuji si vše nastavit pro osobní potřeby. Například já jsem na přední tlačítko u objektivu nastavil stabilizaci ON/OFF nebo funkci tele přiblížení na horní tlačítko Fn1. To mi umožňuje dvojklikem rychle změnit nastavení, jak zrovna daná situace vyžaduje. Jediná nevýhoda je, že se nastavení nedá změnit v průběhu natáčení při zápisu na kartu.

2. Kompatibilita s Metabones adaptéry

Jednou z výhod této kamery je, že s vhodným adaptérem na ni můžete od firmwaru 1.1 dát většinu objektivů, jaké si umíte představit. Nějaké objektivy s bajonetem Canon EF vlastním z dřívějšího užívání na těle Canon 600D, s kterým jsem natáčet začínal. Proto využívám Metabones SpeedBooster S. Vedle přizpůsobení bajonetu pro objektivy Canon EF snižuje adaptér také ohniskovou vzdálenost objektivů a zvyšuje jejich světelnost. Světelnost nasazených objektivů je zvýšena o 1 clonové číslo, zlepšena je rovněž přenosová funkce objektivů. Adaptér je vybaven elektronikou pro kontrolu clony objektivů prostřednictvím těla kamery, z něhož je adaptér i napájen. Podporuje objektivy s optickou stabilizací.

3. Kompatibilita a životnost baterií

Jedna ze starostí kameramana při natáčení na nějaké lokaci je, jestli budete mít dostatek energie v baterkách. Většinou chcete, aby vydržely na celý den, zvláště když není na daném místě možné je nabíjet. Baterie Panasonic BLF19-E je z hlediska ubývání výkonu monstrum ve srovnání s ostatními, které jsem dříve vyzkoušel v jiných foťácích, na které jsem točil. S GH4 jsem klidně mohl natáčet celý den od rána do večera prakticky jen na tři zmíněné baterky. S GH5 je jejich životnost kratší, zřejmě z důvodu, že hodně energie si žádá vnitřní stabilizace obrazu na čipu (o tom potom) . Ovšem nespornou výhodou je, že baterie které GH5 využívá, jsou stejné jako u předchůdců GH3 a GH4, což znamená, že nyní mám tyto baterie čtyři a všechny jsou plně kompatibilní. Tudíž stále vydržím natáčet celý den, pokud jsem si je den předem nezapomněl nabít.

4. Jack na sluchátka

Konektor pro sluchátka na fotoaparátech je nyní mnohem běžnější, ale stále chybí na některých špičkových modelech DSLR nebo bezzrcadlovkách. Když jsem začínal s Canonem 600D, byl to jeden z probémů, které jsem řešil. Nikdy jsem si zvukem nebyl jistý a kontrola většinou mohla proběhnout až po natažení materiálu do PC. Proto jsem ocenil tuto věc už u GH4 a tak vás asi nepřekvapí, že nechybí port na sluchátka ani na GH5. Není-li k dispozici úplné externí nahrávání zvuku se zvukařem, a točíte akci ve one man show (jako ve spoustě případů já), pak je naprosto nezbytné mít možnost sledovat zvuk. K dispozici máte na displeji také audio ekvalizér a můžete kontrolovat do jakých dB vám zvuk utíká. Jak se říká, dobré záběry vyžadují ještě lepší zvuk.

5. Duální slot na SD karty

V GH5 jsou nyní dva sloty na SD karty. Je to obrovská výhoda, kterou musím hodně ocenit. Výměna karet pro mě většinou byla noční můra. Pokud mi došlo místo na SD kartě, někdy se i stalo, že jsem při tom přišel o důležitý záběr. Nyní ale můžu při zapnutém nahrávání svévolně přejít natáčet na kartu ve slotu 2 a až se mi to bude hodit, vyměním si prázdnou kartu ve slotu 1. Není to však jediná výhoda dvou Slotů. Můžete si v Menu vybrat z několika voleb: za 1) Buď zapisujete data postupně na jednu a pak na druhou kartu. Za 2) data ze slotu 1 můžete zálohovat rovnou na slot 2, kdyby první karta selhala. Za 3) Na první kartu jen točíte a na druhou kartu pouze fotíte.

Tak či tak, výhoda dvou karet v kameře ocení jistě každý.

6. Kvalita obrazu

Jsem stále velký fanoušek Panasonicu GH4, nyní ale jeho nástupce pozvedl kvalitu obrazu o další úroveň. Nově nabízí 10bitový 4K záznám interně na SD kartu, tento faktor je pro mě osobně obrovský skok dopředu, obzvláště když potřebujete "color grading" na vaše záběry. Tento širší dynamický rozsah kamery umožňuje snímky opět udělat mnohem hezčí než dřív. Vyhnete se například klasickému bandingu známému u 8bitového záznamu. Velice zajímavé také je, že Panasonic nabízí v blízké době až 400mbps výstup na SD karty v nadcházející aktualizacích firmwaru, díky čemuž získáme neuvěřitelně kvalitní záběry už z tak malého těla. Myslím tím, že se totiž dotýká úrovní kvality obrazu kamery Sony FS7, kterou v českých eshopech najdeme v cenové relaci 260.000,-Kč.

7. V-log L

Panasonic vydal profil V- Log L už na GH4. Na GH5 přichází průlom v kombinaci s 10bity. Co přesně je formát "Log"? Pravděpodobně jste viděli CanonLog, RedLogFilm a LogC (Arri Alexa) a dokonce i SLog2, SLog3 na fotoaparátech Sony. Natáčení v záznamovém formátu "Log" vám dává, co největší možnosti hrát si v postprodukci s korekcí barev. Záznam Logu má šedou barvu, celkově s omezenou sytostí a kontrastem a vypadá "vyblitě". V kameře ovšem existují informace, které právě v tuto chvíli nevidíte. Při importu záběru do aplikace DaVinci Resolve nebo jiných programů, můžete upravovat tyto záběry přidáním kontrastu, barvy a dokonce i přesouváním černé úrovně, středních tónů a zvýraznění toho, co považujete za vhodné pro dosažení kýženého vzhledu obrazu. S mojí předobjednávkou kamery jsem tento profil V-Log L získal zadarmo a do budoucna se těším na jeho větší využití. Navíc v Menu GH5 si již můžete nastavit čtení "LUT", takže rovnou v kameře vidíte, jak bude výsledný obraz vypadat.

8. Bez crop faktoru ve 4k50p

Důležité je, že fotoaparát může nyní zaznamenává 4K z celé šířky snímače, což je velké zlepšení oproti GH4, která výrazně ořezávala obraz. GH5 crop faktor je nyní přibližně okolo 2x, oproti 2,3x pro GH4. To laicky znamenalo, že se vám zúžil zorný úhel. GH5 toto odstranila a ještě přidala možnost točit do 50 snímků za sekundu, což vám umožní mít fajn slowmotion i ve 4K. Sice tuto funkci nabízí jen v 8bitovém prostoru, ovšem, kdo by tím opovrhl, že.

9. Slowmotion (zpomalený pohyb)

Možnost funkce slowmotion využívám k natáčení velice často. Je to jedna z mých oblíbených vychytávek. U GH4 jsme měli možnost jít pouze na 96fps při Full HD záznamu, ale nyní mám možnost s GH5 točit až 180fps při Full HD. Rozšiřuje to, další kreativní využití kamery. Pro moje potřeby mi však stačí bohatě 100fps, protože výsledný film většinou stejně exportujeme ve 25fps a 4x zpomalený pohyb je už dostatečný. Navíc, čím větší zpomalení, tím horší ostrost obrazu kamera má. Nyní však vidím zlepšení, kdy podle mě máme při 100fps minimálně 2x lepší kvalitu obrazu než u zmíněné GH4 při 96fps. Mít k dispozici o pár framů víc, abych zachytil pár sekund víc a zachytil ty nejmenší detaily emoce v obličeji nebo dopadu kapky vody, to do videa přidává dramatický efekt, který ve videu prostě chcete.

10. Optická stabilizace na čipu

Nikdy předtím jsem neměl kameru s integrovanou stabilizací obrazu na čipu. Tudíž jsem nikdy nebyl zastáncem této funkce. Ale teď bych bez něj v některých příležitostech točit nechtěl. Často se mi stane, že potřebuji natočit na rychlo ještě nějaký záběr jen tak z ruky a proto se stabilizátor ohromně hodí. To co bylo dřive rozklepané, je nyní čisté a maximálně se přístroj přizpůsobuje třesu ruky. Samozřejmě někdy není úplně tak dokonalý, zdá se mi, že najdu maličký jelly efekt na nějakém objektu, ale obzvlášť pokud nasadíte objektivy Panasonic s Dual IS II, poznáte moc IBS naplno a rozhodně se vyplatí tuto funkci využít i za cenu rychlejší vybití baterie.

Panasonic Lumix GH5 není jen špičková videokamera. Je vynikající i při fotografování. Pokud hledáte fotoaparát, který zvládne obojí velmi dobře, pak je to fotoaparát pro vás. S úplně novým senzorem o rozměrech 20 megapixel je kvalita obrazu fantastická, a to i u souborů JPEG. Funkci fotek osobně využívám pouze při dělání timelapsů. Se zabudovaným intervalometrem je jejich pořízení opravdu hračka. Jedním otočením kolečka je vše připraveno. Díky tomu, že můžete v jednom fotoaparátu nasnímat skvělé video i fotografie podle mě znamená, že GH5 je králem víceúčelového využití.

To bylo mých 10 důvodů, proč jsem si vybral Panasonic Lumix GH5 jako novou hlavní kameru Momany Production. Doufám, že jsem pár faktů objasnil a třeba, že vám toto pomůže při výběru další kamery. Jen mějte na paměti, že to není jen kamera, která dělá skvělé filmy a videa.

Jestli se vám článek líbil, budu rád, když zanecháte koment, dáte palec nebo budete sdílet dál. Děkuji a budu se na vás těšit někdy příště....

Pěkné záběry!

Daniel

#panasonic #lumix #gh5 #momanyproduction #megapixel #canon #Sony #video

Nejlepší příspěvky
Zkuste to později
Až budou příspěvky zveřejněny, uvidíte je zde.
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné štítky
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page